Wyobraź sobie, że każdego dnia budzisz się w przytulnym domku z widokiem na osłonecznioną plażę. Dzień zaczynasz od rajskiego śniadania w lokalnym barze, a kolejne kilka godzin spędzasz leżąc pod palmami i delektując się piękną pogodą. Zmieniasz swoją lokalizację zawsze, kiedy tego zapragniesz, a Twoja praca jest w pełni dopasowana do Twoich potrzeb i stylu życia – pracujesz, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Brzmi pięknie, prawda? Jeśli zdecydujesz się na pracę w modelu Digital Nomad, to może być właśnie Twoje życie!

 

Kim są Digital Nomadzi?

Praca w modelu Digital Nomad to bez wątpienia jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat, który wciąż rośnie na popularności. Rosnąca społeczność cyfrowych nomadów wytwarza nową jakość kultury pracy, zachęcając dużą część rynku do przebranżowienie się w ichniejszy model pracy. Kim jednak jest Digital Nomad?

Digital Nomadem najprościej jest nazwać osobę, która pracuje w modelu workation – podróżuje po świecie, jednocześnie pracując. Nie marnuje całego swojego życia w biurze na Mordorze, ciągle rozszerzając horyzonty kulturowe oraz językowe, stale zmieniając swoje miejsce pobytu. Do pracy w sektorze IT potrzebny jest w końcu głównie komputer oraz sprawny Internet, prawda? Od czasów pandemii coraz większa liczba pracodawców praktycznie całkowicie przerzuciła się na model home office, pozwalając swoim pracownikom pracowanie z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Takie rozwiązanie nie daje jednak pełnej wolności, często stawianej przez Digital Nomadów na przodzie swojej hierarchii wartości. Z tego właśnie powodu większość z nich to freelancerzy – prowadzą oni swoją własną działalność gospodarczą, najczęściej świadcząc usługi innym firmom. Pozwala im to na niezwykłą elastyczność czasu pracy oraz ścisłe dostosowanie jej wymiaru do potrzeb finansowych. Jaką radość z ciągłych wakacji ma w końcu ktoś, kto musi spędzać przed laptopem po 12 godzin dziennie?

Bez wątpienia będzie to więc rozwiązanie dla ludzi, którzy nad stabilne zatrudnienie preferują niezależność oraz wolność. Co w końcu daje więcej wolności niż ciągłe podróżowanie, dzięki któremu praca z przykrego obowiązku przeobraża się w środek do zaspokojenia kolejnych podróży? Pomimo tego, że królami Digital Nomad bez wątpienia są deweloperzy, praca w takim modelu staje się coraz bardziej popularna także w rekruterce. Rekruterzy-freelancerzy pracujący wyłącznie z egzotycznych krajów bez wątpienia są czymś, co coraz częściej staje się w naszej branży widoczne.

 

Skąd pracują Digital Nomadzi?

Digital Nomadem można być z każdego miejsca, które zapewnia stały dostęp do dobrej jakości Internetu. Możliwości stojące przed osobą, która chce zmienić swoje życie poprzez wybranie takiego systemu pracy są więc w gruncie rzeczy nieograniczone. Istnieje jednak kilka czynników, przez które praca z niektórych miejsc jest wśród Nomadów bardziej popularna, niż z innych.

Są to przede wszystkim koszty życia – dlaczego nie wybrać egzotycznego kraju, jeśli koszty życia w nim są wielokrotnie wyższe niż te wynikające z życia w centrum dużego miasta w środku Europy? Kto czasu spędzonego w korkach podczas dojazdu do pracy nie wolałby przeznaczyć na leżenie pod palmami? Digital Nomadzi wybierają więc przede wszystkim kierunki, które znacznie różnią się od ich dotychczasowego życia. W ramach takiego życia można oczywiście podróżować po dużych miastach Europy, bez wątpienia będzie to jednak o wiele droższe niż osiedlenie się na dłuższy czas w jednym z egzotycznych krajów.

 

Bali

Bali to kierunek, który w ostatnich latach staje się niepowetowaną królową budżetowej turystyki. Główne koszty związane z przebywaniem na tej pięknej indonezyjskiej wyspie wynikają przede wszystkim z dostania się na nią – przebywanie tam przez dłuższy okres przy naprawdę niskich cenach staje się więc bardzo opłacalne! Życie tam będzie sporo tańsze od życia nawet w jednym z większych polskich miast, nie mówiąc już o kosztach stolic zachodniej Europy.

Bali jest z tego powodu jednym z najpopularniejszych miejsc życia dla każdego, kto rozważa pracę w modelu Digital Nomad. Na Bali wytwarzają się całe kultury cyfrowych nomadów, szczególnie możliwe dla zauważania w miastach takich jak Canggu, Ubud, Uluwatu czy Sanur. Sam proces załatwienia formalności związanych z zamieszkaniem w Indonezji nie jest także specjalnie trudny – region ten poniekąd żyje z turystyki, robi więc wszystko, aby jak najbardziej zachęcić ludzi do odwiedzenia go.

Jak wspominaliśmy wcześniej, największe koszty związane z życiem na Bali to te związane z lotami. Poruszanie się w regionie jest już jednak o wiele tańsze, dlatego bezproblemowo można uznać koszty związane z przemieszczeniem się na Bali raczej za koszty jednorazowe.

Ceny biletów oscylują zwykle w okolicach 4 do 5 tysięcy złotych – jest to standard, od którego dość ciężko znaleźć odstępstwa. Bardzo niskie ceny miejscowe (zarówno w przypadku cen wynajmu, jak i jedzenia) szybko pozwalają jednak zrównoważyć ceny lotów, czyniąc pracę z Bali za zachodnie pensje nie tylko bardzo przyjemną, ale także opłacalną ekonomicznie.

Miejscowe realia bez wątpienia najprościej poznać jednak od osób, które żyją na Bali i pracują tam w modelu Digital Nomad. Znalezienie ich na platformach streamingowych nie będzie żadnym problemem! Na kanałach influencerów znajdziesz zarówno wiele przydatnych informacji, jak i codzienność życia w modelu workation. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z materiałami z kanału Lost LeBlanc (https://www.youtube.com/@lostleblanc/videos) oraz Rhett and Claire (https://www.youtube.com/@RhettandClaire).

 

Madera

Z kolejnym opisywanym przez nas miejscem wciąż zostajemy w rejonie ciepłych krajów. Kolejnym niezwykle popularnym kierunkiem podróży wybieranym przez Digital Nomadów jest Madera – w Polsce znana przede wszystkim ze skandalów politycznych, niezwykle szybko zdobywa popularność w środowiskach cyfrowych nomadów.

Ta rajska wyspa położona na Atlantyku zapewnia wszystko, czego potrzebuje do pracy osoba chcąca realizować się w modelu workation – stabilne połączenie internetowe i ogromną ilość możliwości rekreacyjnych, z którymi po prostu nie da się nudzić! Jest ona jednak zdecydowania droższa od Bali, choć bez wątpienia rekompensować to mogą ceny lotów, które tym razem bezproblemowo znaleźć można już od kwot nieprzekraczających tysiąca złotych.

Ilość freelancerów, jaką przyciąga Madera sprawia, iż na miejscu tworzą się ich społeczności. Szczególnie popularnymi miejscami dla Nomadów są miasta takie jak Ponta de Sol, Porto Santo czy Jardim do Mar. Obecność takich społeczności zdecydowanie ułatwia zaklimatyzowanie się w nowym, niecodziennym środowisku. Zapewniają one możliwości networkingowe, tworzą przestrzenie coworkingowe i łączą ludzi, którzy zajmują się podobnymi rzeczami.

Obecnie powstają nawet projekty wiosek, które w całości przeznaczone będą dla Digital Nomadów. To jeden z pierwszych tak dużych projektów tego typu na świecie, który ma sprawić, aby dobrze zarabiający specjaliści jeszcze chętniej przyjeżdżali na Maderę, aby wspierać lokalną gospodarkę.

Zamieszkanie na Maderze nie wymaga zbyt wielu formalności – z racji faktu, iż jest to terytorium zamorskie Portugalii, aby wjechać na Maderę nie potrzebujesz nawet wizy. Od strony formalności życie tam zbliżone jest więc do życia w Portugalii, które nie jest szczególnie trudne dla obywateli Unii Europejskiej.

O zaletach i wadach życia na Maderze najlepiej przekonać się od dobrze zaznajomionych z tematem influencerów, których bez problemu znajdziesz na platformach social media. Szczególnej uwadze polecamy kanały Monici Sharron (https://www.youtube.com/@monicasharonn5553) czy Isobel Wynn (https://www.youtube.com/@houseofwynn).

 

Malta

Krajem zlokalizowanym zdecydowanie bliżej Europy, który także staje się coraz bardziej popularną opcją wśród cyfrowych Nomadów, jest życie na Malcie. Pozwala ono połączyć plusy tropikalnych klimatów wraz z nieopuszczaniem europejskiego kręgu kulturowego. Kraj ten będzie więc świetnym wyborem na pierwsze doświadczenia z pracą jako Digital Nomad, który pozwoli zaznajomić się z tym ciekawym stylem życia bez jednoczesnego opuszczania bliskich każdemu z nas sfer kulturowych.

Fakt obecności w Unii Europejskiej sprawia, że do przeprowadzki na Maltę niepotrzebne są praktycznie żadne formalności – zamieszkanie oraz pracę na niej regulują regulacje wspólne dla całej Europy, czyniąc Maltę atrakcyjnym miejscem nie tylko na krótki okres workation, lecz także na dłuższą przeprowadzkę. Ceny w Malcie niestety także będą jednak europejskie – jest to kraj o wiele droższy niż omawiane przez nas wcześniej propozycje, co jednak nie będzie zbytnim problemem dla wielu dobrze opłacanych specjalistów.

Loty na Maltę znaleźć można zwykle w okolicach tysiąca złotych, ogromna popularność tego kierunku sprawia jednak, iż oferty last minute nie są na tym kierunku rzadkością. Rosnąca popularność Malty jako miejsca dla cyfrowych nomadów przyczynia się do niewątpliwego wzrostu popularności miejsc takich, jak przestrzenie coworkingowe, z których bezproblemowo będziesz pracować na dobrej jakości połączeniu internetowym. Niezwykle popularne są tam także urokliwe kawiarenki, które pozwalają spędzić długie godziny w pracy o wiele mniej komercyjnym towarzystwie.

Malta to świetny wybór dla każdego, kto chce dopiero rozpocząć swoje życie jako cyfrowy nomad we wspierającym środowisku nowoczesnego, europejskiego państwa, które pod żadnym względem nie odbiega od kraju, w którym żyjemy. W porównaniu do wielu bardziej egzotycznych krajów, szok kulturowy związany z przeprowadzką na Maltę będzie praktycznie zerowy, co pozwoli na szybką adaptację do nowych życiowych wyzwań.

 

Chorwacja

Innym niezwykle popularnym kierunkiem dla Digital Nomadów z Europy jest Chorwacja – znajduje się ona nawet bliżej niż Malta, w niezwykły sposób pozwalając łączyć plusy życia w Europie z rozrywkami życia cyfrowego Nomada. Jeszcze lepiej niż Malta nadaje się ona na kraj przeznaczony do zdobywania pierwszych doświadczeń w ramach modelu pracy workation. Jest to jednak kraj nastawiony przede wszystkim na turystykę, który żyje przede wszystkim w sezonie – warto pamiętać o tym, wybierając Chorwację na kraj swojej destynacji.

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, co czyni podróż do niej niezwykle prostą. Nie potrzebujesz do tego nawet paszportu! Aby dostać się do Chorwacji wystarczy Ci więc tylko dowód osobisty. Loty do Chorwacji upolować można niezwykle tanio – pomimo faktu, iż zwyczajowa cena wynosi około tysiąca złotych, zdarzają się loty za niecałe dwieście! Najpopularniejszymi krajami, w których osiedlają się Cyfrowi Nomadzi, są miasta takie jak Split, Zadar czy Rovinj.

Chorwacja zapewnia wszystko, czego potrzebuje do pracy Digital Nomad. Na terenie praktycznie całego kraju szeroko dostępny jest szybka sieć Wi-Fi, która pozwala na bezproblemową pracę zdalną. Nie wystąpią także żadne problemy z komunikacją – Chorwacja jest krajem, w którym praktycznie każdy mówi po angielsku, co w dużej mierze likwiduje problem wykluczenia językowego, mogący stać się sporym problemem do przezwyciężenia w przypadku bardziej egzotycznych destynacji.

Ceny w Chorwacji to jedne z niższych cen w Europie, które jednak będą odpowiednio większe w regionach wysoce nastawionych na sezonowy zysk z turystyki. Nie zmienia to faktu, iż utrzymanie się w Chorwacji nie powinno być zbytnim problemem dla dobrze zarabiającego specjalisty z branży IT.

Pełny obraz życia jako Cyfrowy Nomad w Chorwacji poznasz z licznych materiałów influencerów, którzy zdecydowali się na taki model życia. Znalezienie ich materiałów nie powinno stanowić większego problemu – polecamy jednak kanały Almandy Kolbye (https://www.youtube.com/@LaptopLifestyleCo) czy Avelovinit (https://www.youtube.com/@avelovinit).

 

Tajlandia

Czas na powrót do bardziej egzotycznych klimatów. Niezwykle popularnym kierunkiem migracji Digital Nomadów w ostatnich latach jest także Tajlandia, która robi wszystko, aby swoją bogatą ofertą turystyczną przyciągnąć do kraju nie tylko turystów, lecz także bardziej stałych rezydentów. Będzie to jednak opcja dla osób, które chcą poświęcić na swoje workation trochę więcej wysiłku. Pozostanie w Tajlandii przez okres dłuższy od miesiąca wymaga wizy, której zdobycie może nieco skomplikować plany. Uzyskanie pozwolenia na dłuższy pobyt w tym pięknym kraju nie powinno być jednak większą przeszkodą.

Coraz więcej Cyfrowych Nomadów wybierających Tajlandię na kraj swojej emigracji sprawia, iż w poszczególnych jej regionach wytwarzają się społeczności, które pozwalają na znacznie szybszą aklimatyzację w nowym trybie życia. Z tego właśnie powodu warto wybrać miasto, które pozwoli na szybką aklimatyzację w warunkach nowej, nieoczywistej kultury. Szczególną uwagę warto poświęcić miastom takim jak Bangkok, Chiang Mai czy Koh Phangan.

Ceny życia w Tajlandii są o wiele niższe niż te w krajach europejskich, co pozwoli połączyć rozrywkę wynikającą z eksploracji ciekawej kultury wraz z całkiem wysokim poziomem życia. Nikt jednak nie opowie o życiu w Tajlandii lepiej od osób, które realizują się w niej jako Digital Nomadzi – polecamy Ci sprawdzić profile ludzi, którzy nagrywają materiały o swoim życiu zawodowym w tym kraju. Szczególnie polecamy przyjrzeć się osobom takim jak Chris the Freelancer (https://www.youtube.com/@ChristheFreelancer) czy Peter Visser (https://www.youtube.com/@petervisser8920).

 

Portugalia

Na koniec wróćmy do bardziej europejskich klimatów. Ostatnim krajem, który uważamy za szczególnie warty przyjrzenia się pod kątem pracy jako Digital Nomad jest Portugalia, pozwalająca na łączenie plusów pracy jako Nomad z korzyściami życia w zachodniej Europie.

W ostatnich kilku latach to właśnie Portugalia króluje na szczytach list z idealnymi krajami dla Nomadów – pozwala ona na połączenia życia w cudownym klimacie ze standardami nowoczesnego państwa zachodniej Europy. Pomiędzy resztą Europy a Portugalią praktycznie brak różnic kulturowych, co pozwala na niezwykle szybką aklimatyzację do nowych warunków życia. Co najważniejsze, Portugalia zapewnia Ci wszystko, czego potrzebujesz do życia jako Digital Nomad – szybki internet dostępny w całym państwie

Migracja do Portugalii nie przyniesie obywatelom Europy żadnego problemu – kraj ten znajduje się w Unii Europejskiej, strefie Schengen oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym. Problemu nie będzie także z walutą – w kraju tym w końcu płaci się przede wszystkim w Euro. Loty do Portugalii potrafią być naprawdę budżetowe – ich regularna cena nie przekracza okolic 800 złotych, a w ofertach promocyjnych potrafią kosztować grosze. Życie w Portugalii – szczególnie w miastach takich jak Lizbona czy Porto – będzie jednak stosunkowo drogie.

Aby poznać pełen wymiar życia w tym państwie, ponownie odsyłamy na profile cyfrowych influencerów. Za szczególnie warty uwagi uważamy kanał Travelling with Kristin (https://www.youtube.com/@TravelingwithKristin), który dogłębnie wyjaśnia wszystkie tajniki życia w Portugalii!