Praca w HR-ze pozwala łączyć niesamowitą pasję z naprawdę dobrą pensją. Czy warto wybierać tę branżę? Jeśli fascynuje Cię dynamiczna, pełna wyzwań praca, świetnie komunikujesz się z innymi ludźmi i lubisz pomagać im w rozwiązywaniu problemów, nie ma lepszego wyboru niż Human Relations! Ile zarabia się jako rekruter? Stawka, którą otrzymują osoby pracujące w HRze zależy od wielu czynników: stażu pracy, zajmowanej pozycji, wykształcenia czy rodzaju umowy (zwykle wybierać możesz między umową o pracę, umową zlecenie i modelem B2B). Celem tego artykułu jest przeanalizowanie trwających rekrutacji na najpopularniejszych portalach z ofertami pracy i przyjrzenie się temu, ile zarabiają polscy rekruterzy.

 

Stawki na Linkedin

Linkedina bardzo często uznaje się za biznesowego Facebooka. W stwierdzeniu tym jest sporo prawdy. Linkedin stanowi najlepsze źródło pozyskiwania branżowych kontaktów w Internecie. Sprawne poruszanie się po nim wymaga jednak niemałego wysiłku – stworzenie kompletnego i budzącego zaufanie profilu może wymagać wielu godzin pracy. Oferty zamieszczone na tym portalu wynagrodzą jednak każdy włożony wysiłek. W momencie pisania tego artykułu na portalu znajduje się ponad 9000 ofert pracy w branży HR, na każdym możliwym stopniu zaawansowania – znajdziesz więc oferty dla summer internów, juniorów, midów oraz seniorów.

Specyfika tego portalu sprawia, iż nie podaje się na nim widełek. Będą one jednak podobne do reszty portali, gdyż oferty publikowane na nich często są jednocześnie publikowane na Linkedinie. Znajdziesz w nim oferty HRowe nie tylko w branży IT, ważne jest więc dokładne przeczytanie stanowiska na które aplikujesz.
Brak widełek wynagradzają dwie kwestie: możliwość łatwego aplikowania za pomocą portalu, kiedy to aplikujesz wyłącznie naciskając jeden przycisk (w końcu to twój profil stanowi twoje kompletne CV) oraz możliwość wyszukania Cię przez rekruterów danych firm. Często więc nie musisz nawet szukać pracy, aby zacząć proces aplikacyjny. Pamiętaj jednak o tym, aby Twój profil był dopracowany do granic możliwości – zdecydowanie wyróżni się on wtedy wśród setek niekompletnych profili i przykuje uwagę rekruterów.

 

Stawki na Rocket Jobs

Rocket Jobs reklamuje się jako portal pracy przyszłości. Zdecydowanie nie można mu tego odmówić! Znajdziesz w nim oferty pracy dla większości branży wykorzystujących nowoczesne technologie – marketingu, sprzedaży, consultingu, data analyse, mediów czy, co najważniejsze, branży HR. Na dzień pisania tego artykułu dostępnych jest na nim prawie 300 ofert w branży HR – liczba ta nie jest może zbyt imponująca, wszystkie te oferty są jednak aktualne, co pozwala uniknąć aplikowania na stanowisko, na które firma nie prowadzi już rekrutacji.
Wiele z tych ofert nie zawiera niestety widełek. Podawanie ich w branży rekruterskiej niestety wciąż nie jest przyjętym powszechnie standardem. Skupmy się jednak na ofertach, w których są podane stawki:

  • Wynagrodzenia juniorskie zaczynają się od 3500 złotych, w pojedynczych przypadkach osiągając maksymalny pułap 8000 złotych za przepracowany miesiąc. Średnia ofert na stanowisko Junior HR to jednak okolice 4500-5000 złotych. Najlepiej płatne oferty zwykle dostępne są jedynie w modelu B2B, pozwalającym pracodawcy ograniczyć koszt zatrudnienia.

 

  • Płace na stanowisku na poziomie Mid Specjalisty zaczynać się będą od 4300 złotych brutto. Największe z nich dochodzą jednak aż do 13000 złotych brutto, co zapewnia całkiem spory rozstrzał płac. Jak zawsze, warto jednak przyjrzeć się średniej płacy na danym stanowisku: ta wynosić będzie około 8000-9000 złotych brutto za przepracowany miesiąc.

 

  • Pensja seniorska zaczyna się na poziomie 8000 złotych brutto, aby w skrajnych przypadkach dojść aż do 20000 złotych brutto. Średnio wynosić będą one 12000 złotych brutto, które zwiększyć możemy wybierając formę B2B, dla której zarezerwowane są najlepiej płatne stanowiska.

 

  • Portal oferuje także zamieszczenie ofert na poziomie C-level. Jest ich jednak niewiele, a widełki w miarę pokrywają się z tymi, które otrzymać może Senior Specialist.

 

Stawki na NoFluffJobs

NoFluffJobs, będące jednym z najpopularniejszych portali z ofertami pracy w IT w całej Europie, znany jest z promocji etycznych działań rekruterskich – podejmował oraz wciąż podejmuje liczne kampanie medialne i outdoorowe, które mają na celu promocję zamieszczania kompletnych ofert pracy oraz przeprowadzania etycznego rekrutingu. Jest to portal nastawiony przede wszystkim na IT – nie znajdziemy na nim wielu ofert pracy w HR-ze, jednak te, które się pojawią, na pewno będą jakościowe – portal wymusza na wrzucającym oferty jej całkowitą kompletność, co znacznie pomaga podjąć decyzję o aplikowaniu na dane stanowisko. Przyjrzyjmy się jednak ofertom – na dzień pisania tego artykułu jest ich wyłącznie 20, swoim zakresem obejmują jednak wszystkie poziomy: na portalu znajdziemy więc zarówno oferty stażowe, juniorskie, jak i dla mida czy seniora.

  • Oferty stażowe zaczynają się od 2800 złotych brutto za miesiąc, zwykle oscylując w okolicach 3000 złotych brutto.

 

  • Stawki w przypadku Juniora są już o wiele bardziej zróżnicowane. Najmniej płatne stanowisko to 2800 złotych brutto, kiedy widełki najlepiej opłacanego zamykają się na 7000 złotych brutto. Średnia płaca podana na zamieszczonych ofertach to jednak okolice 5 tysięcy złotych brutto za przepracowany miesiąc. Najlepiej płatne opcje dostępne są wyłącznie w modelu B2B.

 

  • Stanowiska na poziomie Mid to od 5500 do nawet 10000 złotych brutto miesięcznie. Mniej więcej od tego poziomu pojawiają się także stanowiska obejmujące ½ etatu – wynoszą one mniej więcej 3000 złotych brutto. Większość z tych ofert dostępnych jest w ramach Umowy o Pracę, najlepiej płatne ponownie są jednak te w modelu B2B.

 

  • Stanowiska seniora to od 8000 do 12000 złotych brutto. W zdecydowanej większości są to stanowiska liderskie bądź też obejmujące leadowanie działowi. Średnia ofert na to doświadczenie to 10000 złotych brutto. Ponownie te, w których zarobić można najwięcej, możliwe są wyłącznie w modelu B2B.

Jak pokazuje powyższa analiza, średnie stawki na stanowiska rekrutingowe są dość podobne niezależnie od portalu jakiego użyjesz, aby znaleźć swoje wymarzone stanowisko. Zawsze pamiętaj jednak o tym, iż widełki podane na portalu nie muszą mieć wiele wspólnego z rzeczywistą płacą. Zbyt duża rozpiętość czy nierealne dla podanego stanowiska liczby zdecydowanie powinny wzbudzić Twoją uwagę i zastanowić się, czy chcesz poświęcać czas na to, aby po udanym procesie rekrutacyjnym usłyszeć kwotę, która okaże się dla Ciebie niemożliwa do zaakceptowania. Powodzenia w szukaniu pracy!